Sağlık

A-ferin {30 Forte Film Tablet}


Sağlık

A-ferin {30 Forte Film Tablet} Formülü: Parasetamol 650 mg, Klorfeniramin maleat 4 mg, (Boyar madde: Titanyum dioksit (E 171), Kinolin sarısı (E 104) ) içerir. Farmakolojik özellikleri: Parasetamol güçlü bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Trombosit agregasyonu ve protrombin cevabı üzerine etkisi yoktur. Oral yoldan kullanıldığında hızla emilir ve etkisi 15-30 dakikada başlar. Klorfeniramin maleat […]



A-ferin {30 Forte Film Tablet}

Formülü:

Parasetamol 650 mg,
Klorfeniramin maleat 4 mg,
(Boyar madde: Titanyum dioksit (E 171), Kinolin sarısı (E 104) ) içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Parasetamol güçlü bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Trombosit agregasyonu ve protrombin cevabı üzerine etkisi yoktur. Oral yoldan kullanıldığında hızla emilir ve etkisi 15-30 dakikada başlar. Klorfeniramin maleat burun akıntısı, aksırma, burun ve boğaz kaşıntısı, göz sulanması gibi belirtileri ortadan kaldıran antihistaminik etkili bir ajandır.

Endikasyonları:

Grip ve soğuk algınlığına bağlı burun akıntısı, aksırma, burun ve boğazda kaşıntı, baş ağrısı, adale ağrısı, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı, ateş, nezle, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi durumlarda kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Etken maddelerden birine karşı aşırı duyarlılık halinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

A-ferin forte tablet, sedasyona yol açabilir. Bu nedenle dikkat gerektiren makinalarda çalışanlarda, tehlikeli ve/veya yüksek yerlerde çalışanlarda veya vasıta kullananlarda kazaya neden olabileceğinden A-ferin forte tablet kullanımı sırasında bu gibi işler yapılmamalıdır. Hipertansiyon, ciddi kardiyovasküler bozukluk, hipertiroidizm, diyabet, astma, glokom, amfizem, kronik akciğer hastalığı, böbrek bozukluğu, prostat hipertrofisine bağlı idrar retansiyonu gibi durumlarda dikkatli kullanılmalıdır. Hastalık belirtilerinin düzelmemesi veya 3 günden fazla ateş halinde doktorunuza danışınız.
7 günden fazla kullanılmamalıdır. Doktor tarafından önerilmedikçe gebe ya da emziren kadınlarda kullanılmamalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Kullanırken ilaç etkileşmeleri göz önüne alınmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Deri döküntüsü, görme bulanıklığı, taşikardi, baş dönmesi, nadiren gastrointestinal bozukluk, sedasyon, ağız kuruluğu görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Antihistaminikler alkol ve antidepresanların etkilerinde artmaya yol açabilirken fenilpropanolamin’in b-adrenerjik blokerlerle beraber kullanılması taşikardiye neden olabilir. MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antimuskarinik ve merkezi depresan etkileri ile fenilpropanolamin’in vazopressör ve kardiyak stimulan etkilerinde artışa, etki sürelerinde uzamaya neden olabilirler. Birlikte kullanılmamalıdır. Antiepileptikler, barbitüratlar, trisiklin antidepresanlar, alkol, parasetamol’ün yarı ömrünü uzatabilirler. Antikonvülzanlar ve steroid yapılı oral kontraseptifler uzun süre kullanıldığında karaciğerde enzim indüksiyonu yapabilirler. Buna bağlı olarak parasetamol’ün etkinliğinde azalma görülebilir.
Metaklopramid parasetamol absorbsiyonunu hızlandırabilir.